reklama
14. 9. 2012 | poslední aktualizace: 17. 9. 2012  06:57

Mladí volí proti systému. Máme se bát?

Je třeba vzít na vědomí skutečnost, že generace vyrůstající už zcela ve svobodných poměrech po roce 1989 není politicky vyspělejší než generace jejich rodičů. Naopak, z politických nálad, které nasávají doma, přebírají to nejhorší.
Ondřej Matějka
Ondřej Matějka
historik, Antikomplex
Volby - ilustrační foto.
Volby - ilustrační foto.
foto: Foto: HN - Filip Jandourek

Minulý týden proběhly na téměř dvou stovkách českých škol studentské volby pořádané společností Člověk v tísni a jejich výsledky by měly zajímat všechny. Co si myslet o tom, že mladí Češi dali nejvíce hlasů Pirátům a Dělnické straně sociální spravedlnosti? Částečně uspěla ještě TOP 09, ostatní zavedené strany u mladých voličů propadly.

Mladí Češi zjevně nevěří stávajícímu politickému systému, proto volí strany s nesystémovým charakterem. Zjevně také politiku chápou jen přes dílčí a konkrétní témata (internetovou svobodu nebo Romy), neoslovují je tradiční strany s názorem na více věcí. Není na místě být z těchto výsledků zásadně překvapený, rostoucí protiromské nálady středoškoláků a zejména u gymnazistů ukázaly už i jiné průzkumy. Stejně tak je jasné, že téma svobodného internetu se bezprostředně dotýká každého středoškoláka. Ztráta důvěry v zavedené strany pak není jen výsadou mladé generace, velké strany nemají rádi ani dospělí. Překvapivé však je, že mladí lidé volí prakticky pouze podle těchto kritérií a je potřeba přemýšlet, co z toho pro nás plyne.

reklama

V první řadě je třeba vzít na vědomí skutečnost, že generace vyrůstající už zcela ve svobodných poměrech po roce 1989 není politicky vyspělejší než generace jejích rodičů. Naopak, z politických nálad, které nasávají doma, přebírají to nejhorší. A ve svém voličském a politickém chování se chystají dát ještě větší průchod nesouhlasu a protestu než jejich otcové a matky. Mají na to právo, ale zároveň je to také důkaz nízké politické gramotnosti. Demokratická politika vyžaduje velmi konkrétní dovednosti a také důvěru, že se ten zdlouhavý a komplikovaný proces nakonec vyplatí. Vylít si vztek prostě nestačí, samo o sobě to na změnu k lepšímu nikdy nestačilo.

Oblíbená teze, že je třeba počkat, než vyroste nová generace voličů a pak se všechno samo od sebe zlepší, neplatí. Je to trochu hořká pilulka, protože bychom právě od generace dnešních středoškoláků čekali sebevědomí a samozřejmou chuť měnit věci kolem sebe k lepšímu. Čekali bychom, že zmizí ustrašená a pasivní mentalita obyvatele totalitního státu a nahradí ji sebevědomí, jaké přináší život ve svobodných poměrech. Místo toho jsou sice mladí Češi a Češky méně ustrašení než jejich rodiče, umí se hlasitě ozvat, zatím se to ale projevuje především tím, že se na rozdíl od dospělých nebojí svou podporu neonacistům ventilovat i veřejně a ve volbách.

Politiku pořád ještě neumíme, není proto divu, že ji neumějí ani středoškoláci. Pro naprostou většinu lidí zůstává jedinou zkušeností s politikou ta, kterou jim dnes a denně servírují média. Dokud proti tomu nebudou moci postavit žádnou konkrétní zkušenost s veřejnou aktivitou, na jakékoli úrovni, bude vítězit povšechný zato silný dojem, že vše je špatně a nic nemá cenu. Prolomit bariéru ostychu, předsudků a nechuti k jakékoli veřejné aktivitě je zřejmě ten největší úkol, který v blízké budoucnosti česká společnost má. Nejde přitom o to, aby se z každého občana stal aktivní politik, který jednou půjde do vlády. Pro začátek by bohatě stačilo, aby se podstatná část občanů zbavila dojmu, že politika je z jiné planety a tento poznatek předala také svým dětem.

Autoři: Ondřej Matějka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Zajistíme metanol do vašeho pití. VÍC, NEŽ SI MYSLÍTE. (chemický Mirek)
Zatímco výrobci a dovozci alkoholu již několik let varovali před...
A to mají jako v průzkumu volit ČSSD? (Méďa Béďa)
Když navíc ví, že ty jejich volby jsou jen jako? Až půjdou k opravdovým,...
Neználek promluvil (Zak)
Vážený pane - zdá se, že jste spadl z jahody na znak. Náš "systém"...
Re: Mladí volí proti systému. Máme se bát? (=)
Já nazývám tento systém kleptokracie.
Mladí volí proti systému. Máme se bát? (Vašek)
Jako člověk, kterému je těsně nad 30, se domnívám, že většina...
Zobrazit diskusi
Profil autora

 

Historik a politolog, (nar. 1979)

Ředitel občanského sdružení Antikomplex, které se od roku 1998 věnuje kritické reflexi českých dějin. Podílel se na vzniku Centra občanského vzdělávání při Masarykově univerzitě. Vyučuje na FHS UK. Spoluautor knih: Zmizelé Sudety, Tragická místa paměti atd.

 

více
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama